Elever fra Jels løb penge ind til ny legeplads
Eleverne på Jels Skole løb på skolernes motionsdag 50.000 kroner ind i sponsorpenge til forbedring af legepladserne på skolen. Et særdeles ivrigt legeplads-udvalg har nu omsat størstedelen af pengene til en tarzanbane.
12 stærke fædre havde lørdag meldt sig med frivillig arbejdskraft til at få samlet den omfattende bane, men inden banen kunne tages i brug, skulle den godkendes af en kommunal legepladsinspektør. Så først en uge efter opsætning var banen klar til officielt at blive frigivet til de mange glade elever.
Mandag d. 27. april blev banen endelig indviet.
"Det har været fantastisk at se det samarbejde, der har været mellem eleverne i legepladsudvalget, som jo i den grad kan tage del i æren af den store succes, som vi må erkende at valget af tarzanbanen har været," siger skoleleder Jakob Ville.
Udover de 50.000 kroner som eleverne fik løbet ind i sponsorpenge, kunne skolen supplere op med 25.000 kr. . Så i de kommende måneder vil også 10-tabel slanger, alfabettavler, det periodiske system, uret, kompasset, en hinkeraket, geometriske figurer, et koordinatsystem og en cykelbane i flotte farver finde vej ind på den grå asfalt og skabe liv og læring i skolegården.