Stevns Jernmand blev afviklet på fornemmeste vis
TRIATHLON: Med 495 tilmeldte triathleter blev den 2. udgave af Stevns Jernmand et større stævne end første udgave med 410 tilmeldte deltagere.
I år havde stævneudvalget besluttet at tilbyde triathleterne en ¼ jernmand distance svarende til 950 m svømning – 45 km cykling og 10,5 km løb.
200 triathleter valgte denne distance, hvor svømningen foregik i vandet bag Rødvig Fiskerihavn. Vandet var ikke varmt, da temperaturen var nede på 14 grader og der var påbud om at bære våddragt til alle deltagerne.
Cyklingen var henlagt til en 22,5 km lang rute fra Rødvig til Lund og Spjellerup, Lyderslev og Skørpinge. En flad rute uden mange sving. Med denne nye rute kunne publikum let gå fra Rødvig Havn til svinget Skørping Mark/ Vemmetoftevej, hvor der var masser af opbakning fra familie og venner.
- Løbestrækningen bestod af to runder, hvor den første tog løberne rundt i Rødvigs villakvarterer og tilbage til Rødvig Havn, hvor mange tilskuere havde taget opstilling i det gode vejr for at følge familie og venner. Anden løbetur var spændende, da løberne kunne se et motorløb blive afviklet i Boesdal Kalkbrud, mens de selv skulle løbe ned igennem den store lagerbygning, Pyramiden, hvor der blev spillet høj musik og levende lys oplyste hallen. Videre op på Trampestien med den flotte udsigt over Østersøen imod Møn, fortæller Torben Karlshøj fra Køge Tri Team.
Masser af tilskuere klappede deltagerne i mål.
Der var mere at se på i år for de fremmødte, da stævnet rummede de to distancer.
Tilskuerne havde således næsten uafbrudt mulighed for at følge svømmere, cykelryttere eller løbere på Rødvig Havn.
På den korte distance imponerede sidste års vinder af den halve jernmand: Eva Marie Køngerskov fra KTK86 i København med sluttiden 2.27 time, idet det rakte til en samlet andenplads i hele feltet.
Triathleten svømmede 950 m i 19.46 min., cyklede 45 km i 1.16 time og løb 10,5 km. i 48 min.
Anette Bøgh Andresen blev nr. to hos kvinderne med tiden 2.37 time. Efterfulgt af Signe Marie Toft i 2.41 time.
Hos mændene sejrede Søren Jørgensen fra Triclub Denmark i 2.22 time med tiderne 19.36 min. – 1.15 time og 42 min.
Tobias Weber- Andersen fra Tribrothers sluttede på andenpladsen i 2.31 time, mens Henrik Svarre indtog 3.pladsen med tiden 2.32 time.
På den lange distance med udfordringerne 1.900 m svømning – 90 km cykling og 21,1 km løb, hvor de 300 deltagerne benytetde de samme ruter som ovennævnt med naturligvis med dobbelt så mange omgange sejrede Kathrine Trolle fra Triout i den fornemme tid 4.44 time med en svømmetid på 38.20 min., cykling på 2.28 time og løb i tiden 1.33 time. Trine Boye Larsen sluttede som nr. 2 hos kvinderne i 5.00 time, mens lokale Tina Bjerregaard fra Køge TRI team- og bosiddende i Magleby - gentog sin fine 3. plads fra 2014, men nu i en bedre tid: 5.03 time.
Hos mændene var Thomas Beck fra Tri4 i Brønshøj tilbage i Rødvig og gentog sin sejr fra 2014, da han sluttede blot 13 sek. foran Rasmus Fitner fra KVIK Tri Team på Amager. Thomas Beck kom i mål i tiden: 4.18,29 time med mellemtiderne: 28.13 min. – 2.26 time og 1.21 time.
Tina Bjerregaards bror, Flemming fra Tri4, sluttede som Tina på en 3. plads, da sluttiden blev 4.21 time.
Stævnet var desværre ikke forskånet for uheld, der typisk kom på cykelruten med en brækket skulder og en brækket tommelfinger.
Til gengæld udgik ingen deltagere fra svømningen trods den lave vandtemperatur.
Borgmester på Stevns Mogens Haugaard Nielsensatte stævnet i gang og fulgte det hele dagen på tætteste hold. Mogens Haugaard Nielsen udtrykte sin store begejstring af Stevns Jernmand og ser frem til næste års stævne, som vil have samme termin som i år.
- Stævneudvalget kunne meget tilfredse sætte sig ned efter den lange dag og se tilbage på et velafviklet stævne med stor tak til alle involverede. Der var masser af roser fra deltagerne til de entusiastiske hjælpere. Som formand for Køge TRI Team vil jeg gerne bringe min glæde videre med at dette var foreningsliv, når det er bedst – det kan man ikke opleve tilsvarende i et fitness center, siger Torben Karlshøj.
pm