Nu starter lovliggørelsen af Præstemosen
Torsdag aften var kolonihaveejerne i Præstemosen inviteret til informationsmøde af Hvidovre Kommune.
Årsagen til mødet var, at kommunalbestyrelsen tilbage i november 2014 besluttede, at kolonihaverne i Hvidovre Kommune skal lovliggøres. Især skal der ses nærmere på størrelsen af kolonihavehusene og placeringen på de enkelte grunde. Og nu er der ikke længe til, at arbejdet sættes i gang for alvor.
Rigtig mange kolonihaveejere var mødt op til mødet, og selv om der i periode var en lidt anspændt stemning, forløb det knap to timer lange møde med en afklarende dialog om, hvad der fremadrettet kommer til at ske.
Hvidovre Kommune har ansat en medarbejder, der har lovliggørelsen af kolonihaveområdet som sin eneste opgave. Det drejer sig om jurist Christina Soelberg, der også var til stede på mødet. Hun og planchef Jana Schrøder understregede, at det fremadrettede arbejde med lovliggørelsen kommer til at foregå i dialog med kolonihaveejerne.
- Vi vil gerne være rimelige, og vi har fokus på, at det skal være et samarbejde, sagde Jana Schrøder.
Læs mere om mødet i næste Hvidovre Avis