Fortsæt til indhold

Bag løbene

Thomas Thomsen, formand for ÆldreSagen i Hvidovre, har igennem en årrække arrangeret marathonløb for marathonløbernes feinschmeckere

Arkiv
key

Dermed har han været med til at starte en trend, hvor løbere fra hele verden rejser langt efter at deltage i en række løb, der alle kategoriserer sig som enten ekstreme eller meget eksotiske.
- Da jeg blev formand for Dansk Atletikforbund i 1998 skulle der rettes op på en dårlig økonomi, og der skulle findes på nye måder, at gøre vores sponsorer glade på. Og det var i den sammenhæng, at jeg vist fik sagt, at vi kunne lave et løb blandt de vilde dyr, fortæller Thomas Thomsen, mens han sidder på sin altan i Hvidovre.
Løbet blandt de vilde dyr kom dog først i stand flere år efter, for i første omgang begyndte arbejdet med at starte et spektakulært marathonløb ved Den Kinesiske Mur. Sidenhen blev det Grønland, Kenya, Tibet, Bagan, Petra og på et krydstogtskib. Alle løb, med undtagelse af løbet i Kenya, der i dag er blevet internationalt anerkendte løb, der tiltrækker løbere fra hele verden.
- Langt de fleste af løberne er 50+, og de anser det som en unik måde at løbe et marathon, fortæller Thomas Thomsen.
Ikke alle deltagere løber med et mål om at få en god tid, men betragter det mere som en kæmpe oplevelse, hvor der for nogles vedkommende også skal være tid til at tage billeder og sætte sig ned for at nyde maden. Thomas Thomsen tilføjer, at han igennem årene har haft mange sjove episoder med løbene, der blandt andet tæller, at er par er blevet gift undervejs på ruten.
Han er selv netop hjemvendt fra Big Five i Sydafrika, hvor han fortsat står for den tekniske del af løbet som at planlægge og måle ruten op, sikre at løberne får tilstrækkeligt med væske og energi undervejs. Det er desuden Thomas Thomsen, der overrækker medaljerne, når løberne krydser målstregen.