Fortsæt til indhold

Unge færgeguider viser vej til en god ferie

Servicen får et løft på færgen mellem Fyn og Als, når tre unge studerende fra næste uge står klar med svar på turisternes spørgsmål

Arkiv
Arkiv

En idé fra landsbylauget i Notmark-Almsted-Hundslev føres ud i livet nu, hvor tre unge turistguider påbegynder deres sommerjob på færgeturene mellem Fynshav og Bøjden. Guiderne har forud fået en introduktion til de mange muligheder, Sønderborg-området byder på, når man kommer som turist, og nu er de klar til at øse af deres viden.
Alle tre unge er fra Sønderborg-området.

På intro-tur

"Vi har været på kursus og på intro-tur rundt i kommunen for at være forberedt på opgaven. De fleste steder har jeg været før og kendte godt til. Men da vi var på slottet, var der en ny udstilling, som jeg havde god gavn af at få mere at vide om," fortæller den ene af guiderne, Peter Müller Nielson, Sønderborg, der blev gjort opmærksom på sommerjobopslaget af sin mor. Han er færdig med 2.g på Alssundgymnasiet og ville gerne have et job i sommerferien, inden det gør løs med 3.g til august.
De to andre er Johanne Andersen fra Svenstrup og Mads Meier Hansen fra Sønderborg. Johanne er netop blevet IB-student fra EUC Syd og vil efter sommerferien læse computerscience i Amsterdam, mens Mads blev student fra Statsskolen sidste år og nu læser pharmacy på Københavns Universitet. De to sidstnævnte fandt jobopslaget på Facebook.
"Selv om jeg læser i København, så var det min mening at finde et sommerjob i Sønderborg. Og da jeg så dette her, var det da bare perfekt," siger Mads Meier Hansen.
"Sådan havde jeg det også. Jeg kan godt lide at møde mennesker og tale med dem. Det er da bare en fornøjelse at kunne kombinere et sommerferiejob med noget, jeg godt kan lide," siger Johanne Andersen.
"Jeg synes, det er en spændende opgave. Jeg synes da også, det er dejligt at kunne gøre noget godt for kommunen," lyder det fra Peter Müller Nielsen.
Velkommen om bord
De tre nye guider kommer først rigtig på arbejde, når deres grønne uniformer kommer, men de har allerede været ombord på Frigg Sydfyen for at lære skibet og dets besætning at kende.

De tre unge guider mangler kun deres grønne uniformer, så er de klar.

FAKTA

Guiderne arbejder på færgerne fem uger i sommer. De vil være lette at kende på deres stærkgrønne uniformer.
Deres løn er sikret via en bevilling fra landdistriktsudvalget i Sønderborg Kommune. Projektet evalueres med henblik på evt. gentagelse næste sommer, men så skal der i givet fald findes en ny finansiering.
Færgeguidernes oplæring har bl.a. bestået i et kursus og en 'produktkendskabs-tur', som har bragt dem til slottene i Augustenborg, Nordborg, Gråsten og Sønderborg, til Nørreskoven, Universe, Dybbøl Mølle og Historiecentret.