Fortsæt til indhold

Roskildekvinde chef på det gamle Prindsen

Arkiv
Anette Gundlach

Lene Toft bliver ny hotelchef på Zleep Hotel i Roskilde, det gamle hotel Prindsen.
Dermed får hotellet atter en kvinde fra Roskilde bag rattet.
Lene Toft kommer fra en stilling som hotelchef i Zleepkæden i Ballerup, som er et helt nyt hotel, og hvor hun har været i fem år.
- Jeg glæder mig utroligt meget til at arbejde i min hjemby og på et gammelt hotel med en masse historie, siger Lene Toft.
Hun mener, at en af udfordringerne netop er, at hun har været vant til at alt var nyt på hotellet, mens meget på Prindsen er af ældre dato.
- På hotellet i Roskilde kan jeg gå et skridt videre, da det er anderledes end budgethotellet i Ballerup. Det glæder jeg mig til, siger Lene Toft.
Hun regner med, at mange turister og erhvervsfolk kommer til at lægge vejen forbi.
I øjeblikket er et nyt køkken og en morgenmadsrestaurant ved at blive bygget færdig på Zleephotel Roskilde. Dermed kan gæsterne nyde maden i stueetagen, hvor der tidligere var konferencelokaler.

Fra Vindinge til Roskilde

50-årige Lene Toft har boet 17 år i Vindinge med mand og to sønner.
I august flytter de til et nyere hus i Roskilde.
- Vi glæder os til at flytte ind til Roskilde, men det har sådan set ikke noget med hotellet at gøre, siger Lene Toft.