Bliv årets cykeldesigner
Børnene kan få lov at prøve kræfterne af som cykeldesigner
Som en del af Børneulykkesfondens 'Pimp your bike'- cykelværkstedet på TV 2 på Tour pladsen. Uddeles der for første gang prisen for Årets Cykeldesigner til det barn, som i løbet af Touren har designet den flotteste og mest sikre cykel. Konkurrencen skydes i gang den 2. juli i Aarhus, samme dag som TV 2 på Tour, og løber indtil den 24. juli, hvor turen afsluttes i København.
Børneulykkesfonden ønsker i samarbejde med HF Christiansen, herunder Bike Attitude og Winther, at sætte fokus på trafiksikkerhed og herunder særligt sikkert færdsel for børn på cykel. Alle børn som i løbet af Touren besøger 'Pimp your bike'- cykelværkstedet vil have mulighed for både at deltage i konkurrencen om at blive kåret som Byens Cykeldesigner, men samtidig også deltage i konkurrence om at erhverve sig den prestigefyldte titel som Årets Cykeldesigner 2016.
Kom forbi 'Pimp your bike'- værkstedet i Aabenraa d. 14.-15. juli
Der er plads til alle i værkstedet og fantasien kan få frit løb, når børnenes cykler skal ”pimpes”.
Der vil være sakse, pap, papir, glimmer, snor, klistermærker, tuscher og meget mere til rådighed i værkstedet, så børnene kan designe deres cykel, så den både er den sejeste og sikreste cykel.
Når drømmecyklen er sat sammen, er det, hvis man ønsker at deltage i konkurrencen, bare med at få taget et billede af mesterværket, få uploadet det på Instagram under hashtagget #pimpyourbike og få udfyldt skemaet med kontaktoplysninger hos Børneulykkesfonden.
Kåring af vindere og flotte præmier
Den sidste dag i hver by udtrækkes en vinder blandt de, som har været forbi værkstedet, og Byens Cykeldesigner vil blive kontaktet af Børneulykkesfonden og modtage en super, sej og sikker cykelhjelm samt en stor is fra Hjem-Is.
Når Touren slutter i København den 24. juli, udtrækkes den endelige vinder blandt alle de flotte cykler, som pynter i teltet, og Årets Cykeldesigner kåres.
Som Årets Cykeldesigner får man, foruden en super fed, ny Winther cykel, en unik mulighed for at være med til at designe næste års Winther cykelkampagnemodel i samarbejde med HF Christiansen, som det følgende år vil blive solgt til fordel for Børneulykkesfonden.