Fortsæt til indhold

Kan sende byen i krise

Mindre forbrug, mindre vækst og fraflytning kan meget vel ramme Odense, siger ekspert om mulig skattestigning

Arkiv
Emil Hermann

Torsdag i sidste uge fremlagde Anker Boye sammen med resten af rød blok planen om at hæve kommuneskatteprocenten med et procentpoint - fra 24,5 til 25,5 - i 2017 og 2018.
Det politiske flertal er på plads, men den endelige beslutning ligger hos Kommunernes Landsforening og Indenrigsministeriet, der til september afgør om Boye og kompagni får lov til at gennemføre den markante skattestigning.
Får rød blok magt, som man har agt, kan det have store konsekvenser for Odenses økonomi, bedyrer Jan Størup, fynbo og chefanalytiker i Nordea.
“Den samlede effekt vil formentlig være negativ. Når du sætter skatten op, så skaber det forvridninger i økonomien, og der opstår et samlet velfærdstab. Hvis de får deres ønske opfyldt, så vil det ramme forbruget. Folk får færre penge mellem hænderne, og derfor vil de sandsynligvis også være mere forsigtige. Det kan også betyde, at forretninger og erhvervslivet tager skade, ” siger han og tilføjer:
“Vi bliver kørt agterud i forhold til hovedstaden og Aarhus, hvis vi ikke opper os. “
Så du mener, skatteindtægterne bør gå til at skabe arbejdspladser fremfor velfærd?

“Både i Odense og på resten af Fyn er vi nødt til at investere i flere arbejdspladser til især højtuddannede, så vi kan skabe mere vækst. Vi halter på velstanden. Får vi ikke skabt nye arbejdspladser, så har kommunerne færre borgere til at genenere skatteindtægter. Det bedste for Odense vil være at øge mængden af skattepligtige borgere i stedet for at øge skatten.”
Ét procentpoint. Hvor meget er det i kommuneregi?

“Det er meget, når du kigger på, hvor meget andre kommuner plejer at sætte skatten op. Odense ligger lavt i forhold til andre fynske kommuner, så hvis stigningen kommer, er de på nogenlunde samme niveau som størstedelen af andre fynske kommuner.”
Hvilke konsekvenser vil det få for økonomien fremadrettet, hvis borgerne beskattes over to år?

“Nogle vælger måske at flytte væk fra byen, fordi skatten sættes op. Stigninger er med til at begrænse aktivitetsniveauet i et lokalmiljø.”
Kan du se noget positivt i den måske kommende skattestigning?

“Ikke andet end at du får en bedre balance i økonomien. Det er en prioritering fra politikernes side - de kunne også have valgt at spare på andre områder for at undgå skattestigningen.”

Fakta: Skatten i andre fynske kommuner

Langeland (27,8 - landets højeste kommuneskatteprocent), Svendborg (26,8), Nyborg (26,4), Kerteminde (26,2), Assens (26,1), Faaborg (26,1), Ærø (26,1), Nordfyn (26,0), Middelfart (25,8) og Odense (24,5 - ligger på en 16. plads på listen med landets laveste kommuneskatteprocent)
Kilde: Skatteministeriet.