Fortsæt til indhold

Første navn klar til Studierock

Djämes Braun laver reggaefest i campusområdet

Arkiv
Arkiv

Det første navn på plakaten til Studierock den 2. september er reggaeduoen Djämes Braun. Duoen er nærmest blevet synonym med leg med ord, ørehængende melodiøsitet og noget til både hjertet og danseskoene. Der er med andre ord lagt op til fest, når de den 2. september giver koncert i Kolding til StudieRock 2016.
Hvis du har du har været i nærheden af radioen det seneste år har du med garanti hørt deres topsingle ”fugle”. Det var singlen ”Duft af ba-cone” der startede det hele, og siden har radiostationerne råspillet træffere som ”Kom gi' mig alle dine penge”, ”Farlig tiger”, ”Kvinder og kanoner” med Barbara Moleko, ”Fugle”, ”Inficeret” og ”Lytter ikk" til dem”. Sange, der alle er at finde på albummet ”Modgift” – og som tilsammen er streamet mere end 25 mio. gange på Spotify.

Mere kendisfaktor

Det er tredje gang Kolding Kommune og de videregående uddannelser sparker studieåret i gang med en fælles koncertevent. StudieRock 2016 er gratis og finder sted ved campusområdet i Kolding den 2. september fra klokken 17 til 23:30.
“StudieRock er Koldings svar på en studiestartsfest, og vi vil med StudieRock gerne vise, at vi er en attraktiv studieby, som prioriterer det fælles studiemiljø,” siger Studiebykoordinator Malu Møller.
Det fulde program for StudieRock offentliggøres først den 22. juli. De studerende og Koldingenserne kan dog godt begynde at glæde sig, for StudieRock bliver igen i år spækket med store danske navne.
“Vi har skruet op for kendisfaktoren til StudieRock i år. Vi beder til at vejrguderne er på vores side i år, så endnu flere kommer og tager del i festen,” lyder det fra Malu Møller.
Det er Studieby Kolding som står bag StudieRock 2016 i samarbejde med Designskolen Kolding, UC-Syddanmark, IBA – Erhvervsakademi Kolding, Syddansk Universitet, Erhvervsgruppen Kolding og Kolding Kommune med bidrag fra en række sponsorer fra det omkringliggende erhvervsliv. MusikKolding står for den praktiske afvikling af koncerten.