God plads i Madsby Legepark
Madsby Legepark kan se på besøgstallet, at sommeren indtil nu har budt på megen regn. Juni gav dog flere besøg end sidste år, men juli er nede på nogenlunde normalt niveau. På en god dag kommer der 4.000 mennesker i Madsbyparken. Cirka ti procent af dem er udenlandske turister.
Sommerferien byder igen i år på ekstra og gratis oplevelser i børnehøjde i Madsby legepark:
Tirsdag den 19. juli klokken 11-15 kan du tage i Crime Buster Lab, hvor du i bedste CSI stil kan lære mere om nogle af de metoder, som politiet bruger i deres efterforskning. Her kan du kaste dig ud i opgaveløsninger og få taget dit eget mug shot, som du kan se på legeparkens Facebookside dagen efter.
Torsdag den 21. juli klokken 13-14 kan du møde Trolden Dyllemor, der har taget turen til legeparken op gennem Europa. Hun har masser af gode troldehistorier og sjov troldetrylleri med i bagagen, som hun elsker at dele med børn og voksne. Du kan også møde Dyllemor torsdag den 28. juli og sidste gang torsdag 4. august.
Tirsdag den 26. juli, tirsdag den 2. august og tirsdag 9. august kan du opleve Æskens Sommertivoli, som ved hjælp af musik, sjov og leg tager børnene med på et musikalsk eventyr.
Fra tirsdag den 9. august kan du igen se forestillinger i dukketeateret.
Husk at betale parkeringsbilletten.