Seks Haderslev-roere udfordrer Gudenåen
Seks roere fra Haderslev Kajakklub deltager i Tour de Gudenå
Selvom det er sommerferie for mange, har nogle roere fra Haderslev Kajakklub travlt med træningen til årets Tour de Gudenå
Kajakklubben stiller i år med seks roere til kajakmaraton'et 'Tour de Gudenå' der afholdes for 49. gang d. 3. september.
“Tre af vore roere er fra ungdomsafdelingen, to af dem, Lukas Møller og Asbjørn Friis stiller op på den lange distance i toerkajak. Sidste ungdomsroer er Aske Bergholdt der stiller op på den korte distance i toerkajak med undertegnede som makker. De to øvrige er Peter Rykær på den lange og Åge Barlo på den korte distance,” fortæller formand Michael Madsen, som fortsætter:
“Træningen er i fuld gang, og der skal nogle hundrede kilometer på bagen før man kan regne med at gennemføre de hhv. 73 eller 42 km der ros i et stræk.”
Tour de Gudenå er 73 km fra Silkeborg til Randers, eller 42 km fra Ans til Randers med to frivillige pauser ved hhv. Tangeværket og Langå. Der deltager omkring 5-600 roere.
Er man mellem 12 og 16 år er der stadig plads på klubbens ungdomshold.