Fortsæt til indhold

En snegl på vejen

En lille historie om snegleliv i slowmotion

Arkiv
Af naturvejleder Lars Rudfeld

Vinbjergsneglen er vores største landsnegl med hus på ryggen. Den er udbredt i Danmark, men mest almindelig omkring byer og parker. Hvorfor nu det? Fordi vinbjergsneglen er blevet bragt til landet af mennesker. Den ville aldrig være nået til Køge Ås eller min have af egen drift fra det naturlige udbredelsesområde i Central- og Sydeuropa. En snegl på vejen er tegn på regn – i Spanien… Der er ikke nok fart over feltet til, at sneglen kan krydse hav og den tåler ikke salt.
Hvorfor i alverden slæbe en snegl med til Danmark? Tja, ren nostalgi har fået nogen til at bringe dyr fra hjemegnen med til fremmede himmelstrøg. Det er bl.a. derfor, der er gråspurve i New York og Sydney. Hjemlig hygge for nybyggere. Andre finder det ”sjovt” at lukke fremmede arter ud i naturen. Det gælder bl.a. for de selvlysende orange skovsnegle, som kan findes side om side med vinbjergsnegle i skove og parker. De blev indført til Danmark i starten af 1900-tallet af nogen, som fandt det interessant at skabe uorden i naturen ved at flytte rundt på arter. Det kan gå gruelig galt. Heldigvis synes de orange skovsnegle dog at være uskadelige.
Vinbjergsneglen er formentlig kommet hertil af helt andre grunde. Den kan spises. Det er sandsynligt, at allerede middelalderens munke tog sneglen med til Danmark fra klostre i Europa. Ligesom de gjorde med mange planter, som på godt og ondt stadig kan findes i dansk natur, f.eks. skvalderkål.
Vinbjergsneglene er nu en del af dansk natur. Heller ikke de gør skade, selvom de ligesom andre snegle kan æde af nytteplanter. Lad os tage et kig indenfor i sneglehuset.
Speed-dating er åbenlyst ikke noget for vinbjergsnegle. Reproduktionen foregår i slowmotion, men ordsproget ”ramt af Amors pil” får en helt særlig betydning i vinbjergsneglenes kønsliv. Snegle er hermafroditter eller tvekønnede, dvs. han og hun på samme tid. De udvikler et kalkspyd, som de presser ind i den udvalgte, inden de befrugter hinanden. Interessant sexliv… De perleskinnende æg bliver lagt i jorden, under grene eller sten.
Man ser kun sneglene i frostfrie måneder. Hvor er de om vinteren? Ligetil - de gør som os andre. Trækker sig tilbage i huset og lukker døren for kulden, bogstaveligt talt. De producerer et kalklåg, som de lukker indgangen med, før de går i dvale. Det kan også ske i langvarige tørkeperioder.
Du kan finde vinbjergsnegle på menu-kortet på italienske og franske restauranter – de smager glimrende, tilberedt med hvidløg. Lidt seje, men heldigvis helt fri for den slim, som de afgiver rigeligt af i levende live, særligt hvis de føler sig truet. Du kan selv samle sneglene i naturen, hvis du ved, hvordan de skal tilberedes, men kun til eget brug. Naturbeskyttelsesloven beskytter vinbjergsnegle mod kommerciel udnyttelse.
Men du kan også bare tage ud på Åsen og opleve snegleliv – i slowmotion.

Vinbjergsneglen har lukket af for vinteren – med et kalklåg. (Foto: Lars Rudfeld)