Fortsæt til indhold

Lidt sved på panden øger lysten til et godt glas vin

Arkiv
Peter Rasmussen

Et herligt motionsløb gennem den smukkeste natur og historiske by. Kan der findes nogen bedre måde at skærpe sin appetit på et godt glas vin? Nej vel.

Felderløbet afholdes torsdag den 4. august og der er mange distancer at vælge imellem. Lige fra det korte børneløb til halvmarathon distancen for de helt seje.

Halvmarathon feltet sendes af sted klokken 18.20. Herefter er der fælles opvarmning til de øvrige distancer. Når man glad vender hjem fra sin distance er der lodtrækning på startnumre og en honningkage til alle som gennemfører.

Man kan tilmelde sig på dagen og læser mere på løbeklubbens hjemmeside.

5.000 gode danske kroner fra Nordea Fonden har gjort det lidt lettere for Christiansfeld Løbeklub at have teknikken iorden når de mange løbere skal ud på deres ruter.