Fortsæt til indhold

Køb en and

Et af årets nye tiltag i Køge Festuge bliver et væddeløb med gummiænder i Køge Å

Arkiv
Martin Rasmussen

Køge Festuge nærmer sig, og i år bliver der flere nye muligheder for at støtte op om det store arrangement, hvor der som altid er gratis adgang til musikken.
En af dem involverer gummiænder i kapløb på Køge Å. 500 af slagsen for at være mere præcis, og det skal nok blive et festligt syn at se de mangefarvede ænder indtage åen med start fra broen mellem CF's Gård og Torvebyen.
Alle kan købe en and og dermed deltage i kapløbet. Ænderne bliver blandt andet solgt på Søndre Havnedag og hos Visit Køge. Desuden bliver der mulighed for at købe ænder på selve løbsdagen - søndag den 28. august - i begyndelsen af årets festuge.
Alle 500 ænder bliver sat i åen samtidig, og herefter venter et spændende løb mod målstregen, hvor der er præmier til de første 10 ænder. Blandt præmierne er et rejsegavekort på 10.000 kroner og en cykel.
En and koster 50 kroner.

Formand Per Stenberg (tv.) og Jan Rasmussen (th.), foreningsrepræsentant i Køge Festuges bestyrelse, håber på stor opbakning til et af årets nye initiativer - væddeløbet med gummiænder i Køge Å.