Støj på stationen
Der er fuld gang i byggeprojekterne i Køge, men trods den gode byudvikling kan arbejdet ikke undgå at være til gene for borgerne
Der er mere eller mindre flittig aktivitet på byggepladserne rundt om i Køge. Et af stederne er Køge Station, som gennemgår den helt store forvandling.
Det nye stationsområde, udbygningen af Køge Rådhus og den næsten 20 meter brede gangbro, der skal binde den gamle og nye bydel bedre sammen.
Arbejdet på perronerne starter allerede nu, og kan i de næste par uger være til gene for naboer til stationen.
"Vi har fået tilladelse fra kommunen til at påbegynde noget af arbejdet med gangbroen allerede nu. Det er jo et stort projekt, men vi starter med rive alle tagene af perronerne, og så skal vi støbe fundament til de betonpiller der skal bære gangbroen. Arbejdet udfører vi i nattetimerne og i weekenden, så vi begrænser os mest muligt," fortæller Kim Sørensen, projektchef fra Arkil.
Arkil, der er entreprenør på projektet, varsler således at arbejdet kan komme til at støje for naboer og borgere, der bruger stationen i de givne tidsrum.
"Vi regner ikke med, at vores aktiviteter vil være synderlig støjende, og vi vil tage de hensyn, vi kan," siger Kim Sørensen.
Arbejdet med at fjerne tagene ventes færdigt 5. september. Fundamentet tager lidt længere tid, og er færdigt omkring midten af september.