Fortsæt til indhold

Blues og beske ballader på Køge Torv i festugen

Johnny Madsen indtager scenen med sit band fredag 2. september

Arkiv
Arkiv

Firemandsforetagendet, der går under navnet Johnny Madsen Band, indtager Køge Festuge fredag 2. september med en velgørende omgang beske ballader, blå blues og bersærker boogie.
Og som de fleste ved, så kan man ”ikke blive træt af Madsen-band, fordi klassisk rock'n'roll simpelthen er tidløs, når den bliver spillet med hjerte, nerve og overskud,” som BTs Steffen Jungersen har formuleret det om netop dette ensemble.

En debut, der ikke solgte

Et godt sted at starte i den altid svært underholdende historie om Johnny Madsen, er ved det specielle debutalbum i 1982 med titlen ”De Tørre Er De Best…. Men Våde Er De Flest”.
Albummet solgte under 500 eksemplarer – og det lå ikke ligefrem i kortene, at det her var en slags grundsten i en særdeles langvarig karriere. Men albummet rummede perler som ”Æ Kør O Æ Motorvej” og ”Æ Møt Her Te' En Bal” - sange, der senere skulle vise sig at være ret uopslidelige.
Siden er det blevet til en lang række andre gode udgivelser fra Johnny Madsen. En overordentlig god introduktion til hele værket får man på den omfattende opsamling ”De tørre er de bedste” fra 2007.
Oplev hele bandet når de indtager scenen lige midt på Køge Torv kl. 20.15. jesl