Politiet efterlyser vidner
27-årig kvinde forsøgt voldtaget på Aarøsund Landevej søndag morgen. Gerningsmand er fortsat på fri fod
Politiet leder fortsat efter vidner til et voldtægtsforsøg på Aarøsund Landevej i Haderslev tidlig søndag morgen.
En 27-årig kvinde blev her væltet omkuld af en mand og befamlet mellem benene. Det lykkedes imidlertid kvinden at kæmpe sig fri, mens manden flygtede fra gerningsstedet.
Politiet melder om følgende gerningsmands-signalement:
20- 25 år, arabisk udseende, almindelig af bygning, ca. 170 cm høj og iklædt en trøje, muligvis en hættetrøje, med lynlås, sorte bukser og en kasket, muligvis i lilla. Manden bar desuden på en rygsæk og talte gebrokkent engelsk.
En mistænkt i sagen er afhørt. Manden havde imidlertid sit alibi på plads, så politiet hører fortsat gerne fra eventuelle vidner.