En musikalsk søndag på Als
Birthe Kjær, Trine Gadeberg og mange andre spiller i Augustenborg Slotspark
God musik og hygge i smukke omgivelser.
Det er opskriften på Alskoncerten, der søndag den 21. august vender tilbage med den 16. udgave af Alskoncert i de naturskønne rammer i Augustenborg Slotspark.
Musikken leveres af Christoffer Brodersen & Mark Dixon, Jane Clark, Shane Donnelly, Jesper Lundgaard, Trine Gadeberg og Maria Corydon fra Musical Akademiet i Fredericia, samt pop-dronningen Birthe Kjær, der kommer med sit Feel Good Band.
Som noget nyt består koncerten af fire ganske forskelligartede musikalske afdelinger: En afdeling med musical highlights, en afdeling med pop og dansk top hits, en afdeling med rock n'roll samt en blandet afdeling med melodisk guitarklang samt irsk/keltisk folkemusik
Generelt bliver det kendte sange, så publikum får mulighed for at synge med på hit på hit.
Koncertens normale husorkester Slesvigsk Musikkorps er pålagt ændret vagttjeneste og udlandsophold i august måned. Det betyder at et nyt professionelt orkester udvidet med stryger, cello og saxofon bliver rygraden i årets Alskoncert.
Der er adgang til koncertområdet for publikum fra kl. 10.00 og kl. 12.25 starter koncerten, som varer i cirka fire timer.-