Fortsæt til indhold

Babysalmesang er en gave for livet

Sang, dans og bevægelse med de helt små stimulerer alle sanser

Arkiv
Arkiv

Babysalmesang i Hammelev kirke er både hyggeligt og sjovt. Der synges skønne, danske salmer og sjove børnesange med fagter, man spiller på rasleæg, danser, laver bevægelseslege, blæser sæbebobler, leger med tørklæder og tager barnet med ind i musikkens magiske verden.

Kom tidligt i gang

Torsdag 8. september kl. 10 starter et nyt hold babysalmesang i Hammelev kirke. Babysalmesang er for babyer fra 0-10 måneder og for barnets mor eller far. Sammen med barnet får man mulighed for at synge, danse og lege sammen i kirkerummet. Det er et nærvær i glæde og musik, hvor babyen får stimuleret både høre-, føle-, balance- og synssansen. Dermed får barnet forudsætningerne for at glæde sig ved musik, og man giver således sit barn en gave for resten af livet.

Tag andre med

Det er en oplagt mulighed at følges med sin mødregruppe til babysalmesang, som er et gratis tilbud for alle både i og omkring Hammelev sogn. Man får samtidig mulighed for at lære andre at kende og skabe nye relationer. Kom og oplev glæden ved babysalmesangen og forundringen over, hvad musikken og sangen gør ved det lille barn. Babysalmesang giver en fælles og tæt oplevelse, som man sammen vil kunne huske for resten af livet.

Fra kirke til kaffe

Der er babysalmesang i Hammelev foreløbig otte torsdage frem, og man begynder i kirken og slutter af i sognehuset med en kop kaffe eller te og socialt samvær. Tilmelding sker hos organist Lene Jørgensen på organist@hjejlevej.dk eller på tlf. 74542999.dietz