Nærhed og handel på Odinsvej
Beboere på Odinsvej holder kræmmermarked for niende gang
Tusindvis af danskere lever helt isoleret. Mange passer sig selv, og kan næppe genkende deres nabo i kassekøen på indkøbsturen. Sådan behøver det ikke være. Det ved beboerne på Odinsvej i Fredericia.
“I dag nyder jeg at køre op ad vejen, for nu er der mange - også børn - der kender mig. 'Hej Skipper', råber de.”
Poul Fisker, kaldet Skipper, var i sin tid med til at stable det private arrangement, Odinsmarked, på benene. Nu er markedet en fast tradition på vejen.
Konceptet er enkelt. Beboerne står klar foran deres huse med deres salgsboder fyldt med lopper fra pulterkamre, kældre og garager. I år er det den 20. august.
“Jeg har boet her i 22 år, og det er niende gang, vi holder Odinsmarked. Det startede med, at min nabo Preben og jeg snakkede om, at det kunne være skægt med et marked, hvor vejens beboerne fik mulighed for at lære hinanden lidt bedre at kende. Der var stor interesse. Det første år havde vi over 20 husstande med, og det er der stadig,” fortæller Skipper.
Han er ikke i tvivl om, at markedet er et plus for Odinsvej.
“Det betyder, at vi får noget sammenhold, for der bliver vandret op og ned ad vejen. Folk er i godt humør, og folk har flag på fortovet. Vi parkerer vores biler væk fra vejen, så den er bilfri. Måske kan sammenholdet på vejen endda være med til at nedbringe indbrud, hærværk og anden kriminalitet.”
Et godt køb
For mange af børnene er det også en stor dag. De finder det gamle legetøj frem - så der kan blive plads til nyt... Nogle inviterer familiemedlemmer på besøg for at udvide salgsboden. Og beboere fra den nærliggende Thorsvej har også set lyset i markedet, og rykker på dagen ind med boder på Odinsvej.
“Det giver nærhed, samhørighed og fællesskab.”
Poul Fisker er lidt af en samler. I kælderen opbevarer han effekter, der skal med på årets Odinsmarked.
“Jeg har faktisk ikke købt noget på markedet. Jeg sælger kun. Min kone er nok den, der har gjort den bedste handel. Hun gik ind til 'Nabo-Preben' og købte en lysestage for 20 kroner, og straks efter solgte hun den i vores bod for 50 kroner. Det kunne vi drille ham lidt med,” griner Skipper.
Kælderrummet bugner af tegneserier, figurer og andre spændende ting.
“Se lige denne bog. Den er speciel. Vedkommende som skrev 'Lille Sorte Sambo' skrev jo også 'Lille Hvide Rikke'. Den er svær at få fat i.”
Vil du sælge den?
“Som jeg plejer at sige: Alt er til salg, undtagen min kone...”.
Alle har mulighed for at gøre et godt køb. Ved enkelte salgsboder går pengene endda til velgørenhed. For eksempel hos en 83-årig dame i nummer 29, der har taget initiativ til at støtte gadebørn i Uganda og kampen mod sclerose.