Claus Waidtløw Trio spiller i Jelling
I samarbejde med festivalen 'Jazz i Trekanten' inviterer Musikforeningen og Jelling Musikfestival indenfor til en koncert med en af landets mest anerkendte og efterspurgte saxofonister i Byens Café i Jelling torsdag 1. september kl. 19.30.
Claus Waidtløw har siden 2005 spillet kvartet sammen med Henrik Gunde og Kasper Vadsholt. Til koncerten har kvartetten ladet deres trommeslager blive hjemme – en god mulighed for, at udforske det mere intime trio format.
Waidtløw, der modtog en Danish Music Award for sin seneste udgivelse, Playhouse, er en af landets mest anerkendte saxofonister. og har spillet og indspillet med et væld af udenlandske og hjemlige jazzstjerner. Gunde og Vadsholt er at finde i DR Big Band, når de altså ikke turnerer landet tyndt med inden- og udenlandske solister.
Repertoiret denne aften bliver nye og gamle kompositioner fra kapelmesteren blandet med evergreens fra jazzens store sangbog.
Billetter købes i Byens Café og på www.billetto.dk. jesl