Fortsæt til indhold

Sønderborg er et ingeniørmæssigt hot spot

På fire år har Saab Danmark fordoblet sin omsætning og øget antallet af medarbejdere med en tredjedel. Frem mod 2020 er målet at gentage disse vækstrater

Arkiv
Arkiv

"Sønderborg er måske langt væk fra København men ikke desto mindre et ingeniørmæssigt hot spot. Her har en række af landets førende teknologifirmaer deres hovedkontor. Det hjælper os med at tiltrække medarbejdere med de kompetencer, der er så vigtige for vores fortsatte vækst. Sønderborg er det ideelle sted for vores fremtidige vækst."
Det siger administrerende direktør Heino Lundgren i forbindelse med indvielsen af Saab koncernens nye afdeling for udvikling af højteknologiske kommunikationssystemer, der henvender sig til det globale civile og militære marked.

Højteknologisk udstyr

Saab Danmark er en del af Saab-gruppen, der er en af verdens førende leverandører af højteknologisk udstyr til forsvarsindustrien og den civile sikkerhed. I Sønderborg har man specialiseret sig i løsninger, der formår at få mange forskellige kommunikationssystemer til at ”spille sammen”, hvad enten det er data eller tale.
Siden 2012 har Saab Danmark mere end fordoblet sin omsætning og ansat flere end 30 nye medarbejdere. Dermed er antallet af ansatte steget med mere end en tredjedel, og er i dag på cirka 80. Målet er at fortsætte de høje vækstrater, så 2016 omsætningen er fordoblet i 2020.
Derfor har virksomheden i dag officielt taget sit nye 3.300 kvadratmeter store hovedkontor i brug. Bygningen er placeret på en af Sønderborgs mest attraktive adresse - Porten - lige ud til Alssundbroen.
"Vores ambition er at styrke vores position og tilbyde det danske marked løsninger og systemer fra andre dele af Saab Gruppen. Dermed kan vi øge Saab Gruppens overordnede tilstedeværelse i Danmark, og samtidig hjælpe vores kolleger rundt om i verden til at øge deres forretning, siger Heino Lundgren.

Fregatter og ubåde

Blandt de løsninger Saab Danmark er involveret i udviklingen af er et avanceret integreret kommunikationssystem til et forsyningsfartøj til den norske flåde, der er en del NATO. En ny fregat, der skal leveres til Thailands flåde, bliver også udstyret med en komplet intern og ekstern kommunikationsplatform. Endelig er Sønderborg virksomheden også i gang med løsninger til en af verdens mest avancerede ubåde, Kockums A26, der udvikles af den svenske flåde i tæt samarbejde med Saab.
80 procent af Saab Danmarks omsætning kommer fra forsvarsrelaterede løsninger, mens de sidste 20 procent er løsninger til bl.a. energisektoren.
Saab Gruppen har flere end 14.000 medarbejdere og et vidtforgrenet net af salgskontorer og produktionsenheder over hele verden.

Fakta

Produktionen af biler er ikke længere en del af Saab Gruppen og foregår i et kinesisk ejet selskab – National Electric Vehicle Sweden AB – der stadig har retten til anvendelse af Saab navnet.