Tag på café i Kolding og dyrk din forfatterspire
Ved Skrivecafeen kan man få vurderet en manuskriptside af en forfatter
Litteratur6000 byder på et nyt koncept i Kolding, SkriveCafé, hvor forfatterspirer kan mødes med andre skrivende på en café og skrive på hver sit projekt.
SkriveCaféen foregår onsdag 14. september kl. 18–20.30 på Tobbers Madcafé i Gråbrødregade 13.
Mens man sidder og skriver, kan man få vurderet en manuskriptside af redaktør og forfatter Heidi Korsgaard, som giver skriftlige kommentarer med hjem.
Aftenen begynder og slutter med en spørgerunde, hvor man kan stille spørgsmål til det, der optager en netop nu, og der vil også være et lille oplæg med skrivetips.
Spørgerunde og skrivetips
Heidi Korsgaard, der leder SkriveCaféen, oplever at mange skrivende har svært ved at finde tid til at få skrevet på deres projekt. Det kan SkriveCaféen lave om på. Den henvender sig også til forfatterspirer, der ikke er i gang med et skriveprojekt. Redaktøren har nemlig inspirationsmateriale med, så det er let at komme i gang.
Heidi Korsgaard holder allerede Skrivecaféer i København og Aarhus og er forfatter til bl.a. håndbogen '6 stjerner - fra bogdrøm til bestseller'.
Begrænset antal pladser og tilmelding nødvendig. Se mere på www.litteratur6000kolding.dk. jesl