Køges bedstemødre del af kunstprojekt
Performancekunstneren Tatsumi Orimoto inviterede lørdag 27. august 50 bedstemødre på frokost
KØS-pladsen dannede ramme om den japanske kunstner Tatsumi Orimotos særlige performancekunstværk '50 GRANDMAMAS'. Sigtet med værket var at skabe kommunikation mellem bedstemødrene, der alle var inviteret på frokost i solen.
”Middagen forløb helt fantastisk. Kunstneren Tatsumi Orimoto havde inviteret 50 bedstemødre på en frokost her museets forplads, som en hyldest til alle mødre og bedstemødre, og de mange, som var mødt op fik en rigtig god oplevelse,” fortæller museets direktør Christine Buhl Andersen.
Kunstneren selv stod for serveringen og underholdt de mange bedstemødre undervejs med historier om sin egen 97-årige mor, såvel som en lille performance som sit alter ego ”Bread Man”.
”Vi har modtaget så utroligt mange positive tilbagemeldinger fra de deltagende bedstemødre, som ikke alene hyggede sig med kunstneren, men også med hinanden, og det er netop det, som er vigtigt for kunstneren: at skabe kommunikation og møder mellem folk i sin kunst,” siger Christine Buhl Andersen.