Messe for unge med særlige behov
Unge med særlige behov passer ikke altid ind på de traditionelle ungdomsuddannelser. De har behov for den ekstra støtte og vejledning som et specialiseret tilbud kan give. Men det kan være svært for forældre, fagfolk og de unge selv at danne sig et overblik over de muligheder, der eksisterer.
Det har “Ud i Fremtiden“ rådet bod på siden messen åbnede dørene for første gang i Roskilde i 2009. Torsdag 8. september kommer Compass Congress Center i Rødekro til at summe af liv kl. 9-17, når flere end 30 udstillere præsenterer deres tilbud og information til de besøgende.
”Unge med særlige behov og deres forældre skal have samme mulighed som alle andre for at spore sig ind på den fremtid, der passer til dem. De har nogle udfordringer andre unge ikke møder i forhold til frit at kunne vælge, men vi vil gerne give dem og deres pårørende nogle redskaber til at hjælpe dem med deres valg,” fortæller projektleder Lienette Hansen i en pressemeddelelse. Gratis entré. Læs mere på www.udifremtiden.dklogy