Fortsæt til indhold

Jerne fejrer Grundtvig i kirken og med festmiddag

Op til fødselsdagen åbner sognehuset dørene for foredrag og udstilling

Arkiv
Arkiv

Torsdag 8. september er det Grundtvigs fødselsdag, og traditionen tro fejres dagen i Jerne Kirke med en gudstjeneste med efterfølgende festmiddag i Jerne Sognehus. Alle er velkomne, men der er tilmelding til festmiddagen.

Grundtvigs tanker er en del af danskernes dna og fejres ikke bare på sin fødselsdag, men også dagene forinden, hvor Jerne Sognehus åbner dørene for en række foredrag og en enkelt udstilling.

Fernisering 5. september

Hele ugen er der udstilling af kunstneren Ragna Bak Hansen, der viser sine finurlige figurer frem.
Tirsdag 6. september fortæller Ingelise Wenzel og Poul Nørup om den danske nøgleforfatter Henrik Pontoppidans spændende liv.

Onsdag 7. september kommer der besøg fra Sydslesvig, hvor provst Viggo Jacobsen fortæller om, hvordan det er at leve som mindretal i Tyskland.

Lørdag 10. september afholdes den årlige Jerne-dag, og her vil sognehuset også være åbent nogle timer for de, der endnu ikke har set Ragna Bak Hansens udstilling. jesl