Fortsæt til indhold

Har Det Grønne Hus udtjent sin rolle?

Teknik- og Miljøforvaltningen vurderer, at kommunen vil kunne spare 1,3 millioner kroner ved at nedlægge Det Grønne Hus. Socialdemokraterne taler for en bevarelse, mens Venstre ser muligheder i at anvende pengene til andre tiltag

Arkiv
Af Katrine Thorlund

Det Grønne Hus er kommet i søgelyset som et af de mere opsigtsvækkende forslag til sparekataloget i forbindelse med Køge Byråds budgetforhandlinger i år.
Det Grønne Hus fungerer som sparringspartner for både private borgere, der ønsker at energirenovere deres bolig, virksomheder og ved kommunale bolig- og miljøprojekter. Derudover sælger Det Grønne Hus ydelser i kraft af husets eksperviden til andre kommuner.
Socialdemokraterne har stillet sig i front for en bevarelse af Det Grønne Hus, hvor Venstre mener, at ved en lukning af Det Grønne Hus, og dermed en besparelse på 1,3 millioner kroner, kan pengene finde bedre anvendelse til andre projekter såsom udnyttelse af affald som energikilde.
Kritikere betvivler, at Køge Kommune kan løfte opgaven internt og stadig mærke en faktisk besparelse.

Nemt offer

Ulrich Pade har tidligere siddet i bestyrelsen for det Grønne Hus, og stiller nu op for Socialdemokraterne Køge ved næste kommunalvalg. Ulrich Pade er ikke i tvivl om, at lukningen af Det Grønne Hus vil være et tab for Køge Kommune og Køges borgere.
"Det Grønne Hus er et nemt offer. Hvis man kun ser resultaterne i et statisk perspektiv, så ser man ikke de affødte virkninger af husets arbejde," forklarer Ulrich Pade.
De affødte virkninger er blandt andet, når borgerne efter rådgivning fra Det Grønne Hus vælger at energirenovere deres bolig. Efter renoveringen vil boligen ofte få en bedre energimærkning, hvilket øger prisen på boligen, og i sidste ende skaber en øget indtægter til kommunen.
"Samlet set vil en nedlukning af Det Grønne Hus betyde en ringere service til borgerne, som muligvis udskyder eller helt undlader at energirenovere. Derudover er det svært at forestille sig, at andre kommuner vil købe miljø- og energirådgivning fra Køge Forvaltning," siger Ulrich Pade.

Tid til nye tiltag

Venstres ordfører i Byrådet, Mette Jorsø, mener derimod, at Det Grønne Hus har fuldført sin opgave.
"Den viden og rådgivning, som Det Grønne Hus leverer til virksomheder og borgere, søger vi i vid udstrækning på nettet. Vi googler lynhurtigt og finder de informationer, vi kan bruge. Når jeg derfor har omtalt Det Grønne Hus som 'Mission completed', er det ud fra tanken om, at både virksomheder og borgere i dag er langt mere oplyste og vidende om miljørigtig adfærd. En del virksomheder udarbejder endda et grønt regnskab – på lige fod med deres finansielle regnskab. Og derudover er der i kommunalt og lokalt regi flere instanser, hvor man kan søge viden og få konkret rådgivning om bæredygtighed, energi, klima og miljø," siger Mette Jorsø (V) og fortsætter:
"Jeg mener, at kommunens budget til grønne tiltag skal anvendes der, hvor det giver mest mening og har mest effekt – og her kan pengene øremærket vores miljø finde bedre anvendelse andet steds end i Det Grønne Hus."
Beslutningen omkring Det Grønne Hus' bevarelse eller lukning bliver truffet ved de kommende budgetforhandlinger.