Hvorfor er min ægtefælle så besværlig?
Og hvorfor fik Klods Hans sin prinsesse? Og ville prinsessen stadig have Klods Hans efter 10-15 eller 30 år?
Vi er ofte gode til at glemme, hvad det var, der engang var tiltrækkende og fascinerende ved ægtefællen eller en ven. Hvordan ville det være, hvis vi kunne huske det? Måske får du svaret, når Preben Kok kigger forbi med sit foredrag i Hannerup Kirke 15. september kl. 19.
Preben Kok beskriver forskellen mellem kønnene som grænse-sprængende og grænsesættende. Han forklarer de to lidenskaber på den måde, at den grænse-sprængende part står for bevægelse og fornyelse, mens den grænsesættende part står for stabilitet og ro.
Et svar på den livgivende modsætning gives i løbet af foredraget ud fra folkeeventyr og kunst.
Preben Kok var indtil for nylig sogne- og sygehuspræst. Nu er han foredragsholder og forfatter. Han har skrevet bogen Skæld ud på Gud.
Der er entré.