Fortsæt til indhold

Eftertackling mod sporten

Arkiv
Af redaktør Torben Kristensen

ROSKILDES SPORTSMINISTER Birgit Pedersen har udrettet meget godt. Veteranen fra SF har som formand for Kultur- og Idrætsudvalget gennem snart to valgperioder ydet en stærk indsats for både kulturlivet og idrætten i kommunen.
Især hendes evne til at tale med de mange forskellige organisationer har ofte imponeret mig. Foreningerne udgør en helt afgørende del af Roskildes liv og er en vigtig årsag til byens succes og fremgang i disse år. Derfor undrer jeg mig over, at vores dygtige sportsminister nu har fået en slags tvangstanke, der kan ødelægge det fine samarbejde med idrætten og hendes eget gode ry.

BIRGIT HAR SET SIG GAL
på den store sportsfest i Roskilde-hallerne, hvor vinderne indenfor alle idrætsgrene fra hele kommunen hyldes hvert år i januar ved et arrangement, der i mange år har været et succesfyldt tilløbsstykke.
Selvfølgelig kan der altid ændres og udvikles på sådan en fest. Men Roskilde Idræts Union, der samler alle sportsklubberne med i alt over 30.000 medlemmer fra hele kommunen, ønsker at fortsætte festen ligesom de mange firmaer og uddannelses-steder, der også bakker op om arrangementet.

KOMMUNEN BETALER DET HELE
, og så fortjener erhvervslivets sponsorer – derunder de to aviser – ikke al den opmærksomhed, som de nu får ved sportsfesten, har Birgit flere gange udtalt. Derfor vil hun i stedet lave et udendørs sommer-arrangement på Stændertorvet
For det første er hendes tal helt forkerte, da kommunen kun betaler godt 100.000 kroner ud af prisen på en halv million De øvrige sponsorer lægger over 300.000, og det resterende beløb har RIU klaret.

MEN TANKEN ER TOTALITÆR
og helt tosset, hvis 'sportsministeren' tror, at hun nu kan afskaffe sportsfesten – imod både idrætsforeningernes og erhvervslivets ønsker – fordi hun selv har fået en anden idé.
Denne ensidige fremfærd er helt imod 'Roskilde-modellen', hvor vi netop er kendt for at kunne skabe gode resultater i et samarbejde mellem mange forskellige frivillige foreninger – med opbakning fra kommunen.

SPORTSFESTEN SKAL FOREGÅ OM VINTEREN
, fordi her er en naturlig pause for mange idrætsudøver, så de ikke står midt i intensiv træning eller krævende konkurrencer i deres sæson.
Når Roskilde skal hylde sine vindere fra forskellige sportsgrene, skal det selvfølgelig foregå i januar, når der er overblik over alle årets store præstationer og vinderne.

I BUDGETTET FOR 2017
har Birgit Pedersen nu fået indføjet følgende ordlyd: 'For at udbrede idrætsfesten til så mange borgere som muligt, er budget-partierne enige om at gennemtænke og udvikle idrætsfesten i et nyt koncept. Den konkrete udmøntning drøftes og besluttes i Kultur- og Idrætsudvalget'.
Nu udlægger hun det, som om det dermed er besluttet, at der skal være en ny sportsfest.. Men under forhandlingerne afviste de øvrige budget-partier faktisk at acceptere en eksplicit formulering om en ny fest på Stændertorvet. Så det står foreløbig kun for hendes egen regning.

BESLUTNINGEN ER ALTSÅ
, at Kultur- og Idrætsudvalget skal diskutere mulighederne for en ændring. Men så længe de ikke er enige om noget andet – så gælder det gamle koncept vel stadig.
Jeg har ikke fantasi til at forestille mig, at et politisk flertal i byrådet vil modarbejde ønsket fra alle idrætsklubberne, det lokale erhvervsliv og uddannelses-institutioner om at fortsætte med den nuværende sportsfest – gerne med moderniseringer.

EN FIKS OG FORKERT IDÉ
må ikke have lov til at skabe en kunstig konflikt, så kommunen står alene med sit eget 'frilufts-teater udsat for modvind og regnvejr'.
For både idrætten, erhvervslivet, uddannelserne og den lokale presse støtter nemlig fortsat RIU's fine fest i Roskilde-hallerne. Hvis alle har vilje til at finde en fornuftig og fælles løsning, er der dog stadig god mulighed for at undgå en urimelig og unfair:
EFTERTACKLING MOD SPORTEN