Lavere dækningsafgift - hvis flere ledige kommer i job
Nyt samarbejde mellem LO, Business Fredericia og kommunen
Virksomheder i Fredericia skal hjælpe flere af kommunens ledige i job samt efteruddanne deres medarbejdere. Til gengæld kan virksomhederne se frem til en lavere dækningsafgift.
Det er resultatet af en ny samarbejdsaftale, som LO Fredericia, Business Fredericia og Fredericia Kommune har indgået, oplyser kommunen i en pressemeddelelse. Parterne forpligter hinanden på et samarbejde, hvor kommunen sænker dækningsafgiften, mod at erhvervslivet skaber flere jobs og praktikpladser og uddanner flere medarbejdere.
Fredericia Kommune forpligter sig som arbejdsgiver på at skabe flere elev- og praktikpladser og arbejde for bedre efteruddannelse af kommunens ansatte.
Sænkningen af dækningsafgiften skal være fuldt finansieret ved at virksomhederne ansætter flere lokale borgere på overførselsindkomst. Desuden er der mulighed for at få størstedelen af beløbet refunderet af staten.
”Vi er fra LO Fredericias side glade for, at efteruddannelsen og beskæftigelse fylder så meget i aftalen. Udsigten til en systematisk efteruddannelsesindsats, flere praktikpladser og fokus på opkvalificering i virksomhederne, er noget som er virkelig vigtig for vores medlemmer. Det er rart, at vi kunne samles om bordet og fastlægge et fælles fokus på at forbedre forholdende for vores kolleger,” siger LO-formand Bo Petersen.
Business Fredericia indarbejder målet om at skabe flere efteruddannelses- og kompetenceudviklingsforløb for medarbejderne i sin handleplan, og samtidig forpligter parterne sig på at arbejde for endnu flere praktikpladser til Fredericias unge.
Ved at sænke dækningsafgiften fra 8,7 til 6,7 promille kommer Fredericia nærmere niveauet i de omkringliggende kommuner.
”Det er et meget positivt signal til erhvervslivet. Denne aftale sikrer forbedrede rammevilkår for det fredericianske erhvervsliv, som har været efterspurgt længe – både når vi får dækningsafgiften ned, og når vi sikrer virksomhederne adgang til velkvalificeret arbejdskraft i fremtiden. Det er en klar win-win-aftale,” siger erhvervsdirektør i Business Fredericia Kristian Bendix Drejer.
Aftalen strækker sig foreløbigt over to år. ls