3539 underskrifter mod lukning af Jernalderlandsbyen
Det historiske frilandsmuseum risikerer at blive lukket, men det vil lokalbefolkningen ikke finde sig i
3539 underskrifter blev tirsdag i denne uge afleveret i hænderne på børn- og ungerådmand, Susanne Crawley Larsen (R).
Giveren var frivillige folk fra Jernalderlandsbyen i Næsby. Frilandsmuseet er i alvorlig fare for at blive lukket på onsdag, hvor byrådet afholder første budgetforhandling.
"Vi havde en god snak, og rådmanden fortalte, at hun selv har været derude flere gange med sine børn. Men hun konstaterede samtidig, at der desværre ikke kan findes penge til at føre Jernalderlandsbyen videre," fortæller Knud Ballesgaard, formand for foreningen ”Jernalderlandsbyens Venner”.
Knud Ballesgaard har været frivillig i Jernalderlandsbyen i omkring 20 år og har hjulpet til med at bygge flere nye huse.
Derfor gør det ekstra ondt på ham, at nøglen måske snart drejes, hvis rød blok fortsat har snævert flertal for lukningen.
"Jeg har det rigtig dårligt, da stedet bliver flittigt brugt af skoleklasser," påpeger Knud Ballesgaard, der er forundret over, at kommunen har penge til gratis havnebad og 23,4 millioner kr. til Tinderbox over fire år.
"Hvis de ikke kan finde omkring én million til os, så må de virkelig være på spanden. Jeg sætter min lid til Anker Boye, som før har fundet penge andre steder," siger Knud Ballesgaard, der håber på, at kommunen får lov til at sætte skatten op, så der måske afsættes penge til frilandsmuseet, hvis det ikke reddes på onsdag.
Lokalavisen ville gerne have haft en kommentar fra Susanne Crawley, men det lykkedes ikke at få fat på rådmanden inden redaktionens afslutning.