Så er der styr på finanserne i Aabenraa Kommune
Et budgetforlig uden Socialdemokraterne og Enhedslisten skal tegne økonomien to år frem i tiden
Der er indgået et budgetforlig i Aabenraa Kommune for de næste to år.
Bag forliget står Venstre, Dansk Folkeparti, Slesvigsk Parti, SF, Det Konservative Folkeparti og løsgænger Kaare Solhøj Dahle.
“Jeg er rigtig godt tilfreds med, at det er lykkedes at lave så bred en aftale, og at vi for første gang har indgået forlig for en to-årig periode. Jeg vil gerne rose byrådet for et godt samarbejde,” siger borgmester Thomas Andresen.
Han er dog lidt skuffet over, at Socialdemokraterne, efter hans mening, har meldt sig ud af forhandlingerne for at starte valgkampen allerede nu.
“Der må være gået valgkamp i den,” sagde borgmesteren på pressemødet, med henvisning til, at Socialdemokraterne har været ude og sige, at der skal bygges en helt ny skole i Aabenraa til 140 mio. kr. i stedet for, som tidligere besluttet, at flytte Fjordskolen til Kruså.
“Jeg mener, at der må være mange andre vigtige ting, end lige dem, man gerne vil have stående på valgplakaten. Jeg ser jo helst brede aftaler, og som jeg ser det, så er Socialdemokraternes otte mandater jo spildt nu”.
Borgmesteren havde derimod rosende ord til SF.
“Jeg tager hatten af for SF. De er gået ind i forhandlingerne, og får nu sat et synligt aftryk. Det er da bedre at få noget ud af det, end at blive sat helt udenfor”. Og SF har netop gået efter indflydelse.
“Det er klart, at SF ikke har været en del af flertallet bag beslutningen om at flytte Fjordskolen. Men nu er beslutningen truffet. Og vi går altid efter at få så meget af vores politik gennemført som muligt. Og med det her forlig, har vi fået sat vores fingeraftryk,” lød det fra Michael Christensen.