Fortsæt til indhold

Nu er klubben ikke længere historieløs

En artikel i Lokalavisen Aabenraa gav Aabenraa Basket Club historien tilbage. Nu ser klubben fremad

Arkiv
Af Betina Skjønnemand

“Jeg tror faktisk, at det hele er her”.
Formand for Aabenraa Basket Club, Bjarke Schwartz, er en glad mand.
For et år siden bad han Lokalavisen om hjælp til at genfinde gamle billeder og andre minder fra klubbens historie, som var blevet gemt og glemt i årenes løb.
Og efter artiklen har klubben fået henvendelser fra fem forskellige, der alle havde noget liggende fra klubhistorien.
“Der er scrapbøger, plakater, programmer og pokaler. Det er helt vildt. Så nu har vi fået styr på historien,” fortæller Bjarke Schwartz, der dog endnu ikke helt har styr på, hvad klubminderne så konkret skal bruges til.

Vi bare glade

“Altså foreløbigt så ligger det hele her hos mig. Vi har selvfølgelig snakket om, om vi kan præsentere dem på en eller anden måde - måske digitalt. Men de overvejelser er vi ikke kommet så langt med endnu. Lige nu er vi bare glade for, at vi har genfundet det hele,” fortsætter Bjarke Schwartz.

Spiller for hyggen

Aabenraa Basket Club har en lang historie med både op- og nedture, men nu ser klubben fremad.
“Vi har både et herrehold og et damehold. Og selvom vi meget gerne vil have flere spillere, så kører de to hold fint nu. Vi håber selvfølgelig altid, at vi kan lokke nogle flere ned i Statsskolens hal om torsdagen, når vi træner”.
Basketspillerne i klubben er alle habile spillere i deres “bedste alder”.
“Vi er lidt oppe i årene, men til gengæld har vi spillet rigtig længe. Så man kan sige, at vi spiller for hyggens og motionens skyld. Og nye er mere en velkomne,” understreger Bjarke Schwartz.