Listetyv på spil i villakvarterer
Det er formentlig samme gerningsmand, der lørdag aften var på indbrudsturné i to villakvarterer i Kolding. Imellem klokken 20.30 og 22 kunne ejerne af fire villaer således konstatere, at der havde været ubudne gæster i deres hjem, mens de sad og så tv.
På Kirsebærvej i Bramdrupdam har listetyven været på besøg i tre huse.
Fremgangsmåden er den samme alle steder, hvor tyven er kommet ind gennem et vindue, der enten har stået åben. Herefter har han bevæget sig rundt i huset, og beboerne er først blevet opmærksomme på, at noget var galt, da de hørte døren lukke, fortæller Brian Abild fra lokalpolitiet i Kolding.
Ud over Kirsebærvej nåede listetyven også forbi en villa på Olivenvej. Fra de fire indbrud slap gerningsmanden blandt andet væk med smykker og punge indeholdende kontanter. Fra et af gerningstederne stjal tyven en taske, der blandt andet indeholdt et checkhæfte. Taske med indhold blev dog senere fundet ved nabo-ejendommen, fortæller politiet, som gerne hører fra folk, der kan have set noget mistænkeligt på gerningstidspunktet.