Fortsæt til indhold

Skoleelever udfordres på hjerne og hjerte

Eleverne på Herfølge Skole skal i den kommende uge fordybe sig i naturvidenskabelig viden om kroppen, når de via realistiske scenarier kastes ud i at lære førstehjælp

Arkiv
Arkiv

Både forældre med læge- og sygeplejebaggrund, den lokale brandstation og byens amatørscene kommer på banen, når eleverne på Herfølge Skole i uge 39 skal lære førstehjælp. Amatørscenen iscenesætter realistiske scenarier rundtom på skolen, og forældre med relevante uddannelser og frivillige samaritter hjælper til, så eleverne får et bedre udbytte af førstehjælpskurset.
Skolen har rigtig mange elever, der dyrker sport på det lokale stadion, og derfor er idrætsskader også en vigtig del af ugen. Udskolingsklasserne skal derfor arbejde med førstehjælp som en del af deres kommende afgangsprøve i idræt.
Aktiviteten foregår hele uge 39 i forbindelse med den landsdækkende Naturvidenskabsfestival. Festivalen afsluttes fredag med åbent hus, hvor forældre og andre interesserede kan opleve, hvad eleverne har været igennem i ugens løb.
Årets nationale tema er ”Hjerne og Hjerte”. Herunder kan eleverne og deres lærere frit vælge at arbejde med spørgsmål som: Hvad sker der i kroppen, når man forelsker sig? Kan man spise sig klogere? Eller: Hvor hurtigt bevæger et nervesignal sig?
Programleder i Naturvidenskabsfestival Estrid Brandorff siger om festivalen:
”Formålet med den årlige Naturvidenskabsfestival er skabe engagement blandt børn og unge og pirre deres nysgerrighed på det naturvidenskabelige område. Det er deres talent og kompetencer, Danmark har brug for i et internationalt samfund.”
På landsplan deltager over 150.000 elever fra 0. klasse til 3. g i Naturvidenskabsfestivalen. De mange projekter finder sted på både grundskoler, gymnasie- og erhvervsskoler, naturskoler, og andre institutioner i alverdens projekter. Det er Astra, Danmarks nationale center for læring i natur, teknik og sundhed, der står bag Naturvidenskabsfestival, som i år afholdes for 15. gang.mart