Pengeautomat i Dybbøl lukker
På onsdag lukker Broager Sparekasse sin pengeautomat i Dybbøl
automat Fra på onsdag den 21. september kan man du ikke længere hæve penge i Broager Sparekasses pengeautomat ved Dagli'Brugsen i Dybbøl. Automaten er for dyr i drift, i forhold til, hvor mange der bruger den, oplyser sparekassen.
"Automaten har i mange år fungeret som en ekstra udbetalingsfilial for sparekassen, men nye løsninger betyder, at automaten bliver brugt for lidt," lyder det i en netop udsendt pressemeddelelse.
Flere grunde
"Der er flere grunde til, at vi har valgt at lukke automaten," fortæller Morten Vestergaard, underdirektør i Broager Sparekasse.
"I dag bruger flere og flere løsninger, som altid er tilgængelige ved hånden. Det er for eksempel Swipp, hvor man nemt og sikkert kan 'sende' penge til andre. Men også Netbank og Mobilbank bruges flittigt," siger han.
En anden grund til, at automaten lukkes er, at den type automat ikke serviceres længere efter årsskiftet. Man har valgt ikke at investere i en ny.
"Det ville kræve en ny automat, som samlet ville løbe op i et stort beløb. Vi vil hellere bruge de penge på andre måder i sparekassen, som gavner vores kunder og lokalområdet," siger Morten Vestergaard.
Stigende sikkerhedskrav har også medvirket til, at pengeautomaten i Dybbøl lukkes.
Broager Sparekasse har hæveautomater i Broager, Sønderborg, Gråsten, Høruphav og Aabenraa, hvorfra der kan hæves danske kroner såvel som euro.
Hæv penge i Brugsen
Dagli'Brugsen i Dybbøl giver dog kunderne – i det omfang det er muligt - mulighed for at hæve kontanter inde i brugsen i butikkens åbningstid. De opfordrer til, hvis man alligevel skal have handlet ind til madpakken eller aftensmaden at gøre det i Dagli'Brugsen, og i samme omgang hæve de kontanter som man har brug for.