Fortsæt til indhold

“Kreative kvinder får et frirum”

Nystartet forening skal give vinger at flyve med til kvinder med kreative idéer og behov for et rum at ’springe ud’ i

Arkiv
Peter Rasmussen

"Det er stedet hvor du søger hen for at være dig,” lyder svaret på spørgsmålet “Hvad er Kreative Kvinders Frirum”?
Et andet svar er: “Det er en nyopstartet folkeoplysende forening i Haderslev”. Og folkene bag foreningen har allerede mange planer:
“Her skal du kunne gøre hvad du har lyst til. Det skal være stedet hvor du kan slukke knappen til omverdenen. Hvor du har mulighed for at møde andre med samme interesser som dig.”
Laila Ravnskjær fra arrangørgruppen kommer med lidt konkrete eksempler:
“Her kan ske alt. Vi kan hækle, lave kort, lave smykker, male på sten og malerier, decoupage, lave småmøbler om til kunst, tage på messer husflidsudstillinger. Vi skal kunne tiltrække undervisere af forskellige slags, tage på udflugter som for eksempel Fanøs udstillinger med kunst, til Vadehavet og samle drivtømmer og sten, dyrke motion, svømme, cykle, lave mad sammen, og ikke mindst af alt at kunne koble mentalt af fra alt det som fylder alt for meget i livet,” siger Laila Ravnskjær.

Koncert eller kaffe

Den nye forening skal kunne rumme alle, og aktiviteterne skal kunne veksle alt efter hvad medlemmerne er til:
“Vi kan gå til koncert eller meditation i kirken, eller blive her hvis du bare har lyst at snakke eller drikke en kop kaffe. Man skal ikke kunne noget for at være her, men hvis du har hobbysager så tag dem under armen og kom,” lyder det fra Laila Ravnskjær.
“Når man føler sig ensom, savner man noget eller nogen. Man kan godt være meget alene uden nogensinde at føle sig ensom, og omvendt kan man føle sig meget ensom, selvom man er sammen med andre. Oftest er det et spørgsmål om, hvorvidt man føler sig forbundet med nogen, og om man har kontakt til dem, man føler sig forbundet med,” forklarer Laila Ravnskjær:
“De fleste af os kender til følelsen af ensomhed – og det kan være en befrielse at finde ud af, at man ikke er alene om at føle sig ensom. Mange føler sig ensomme, fordi de går alene med deres følelser og tanker af frygt for, at andre ikke vil forstå dem eller vil anse dem for underlige eller forkerte. For mange er det en lettelse at opleve, at deres tanker og følelser i virkeligheden ikke er så farlige eller mærkelige endda, når først de siges højt,” siger hun og citerer psykolog Ditte Charles
Om sig selv siger de Kreative Kvinder:
“Vi er Sønderjyske Kvinder imellem 35 og 60 år som har været kreative sammen i en del år , hvor hver især har erfaringer fra arbejdsmarkedet med blandt andet forskellige hobbies, kunst og det hele menneske med både fysisk og psykisk socialt, åndeligt og kulturelt. Flere af os har arbejdet i pleje og omsorgsverdenen og inden for psykiatrien og ser ensomheden som et samfundsproblem som alle bør og kan være med til at løfte for at undgå depression, angst PTSD, selvmordstanker spiseforstyrrelser og afhængighedsformer som tablet- og alkoholmisbrug. Ensomheden kender ikke nogen grænse for hvem den kan ramme, måske er det dig næste gang - eller en pårørende,” siger de.
Foreningen har netop modtaget en donation fra Trygfonden på 75.000 til opstart, og man søger efter sponsorer og donorer. Hvis man ønsker at støtte projektet kan det ske på kvindernesfrirum@gmail.com eller indsætte et beløb i Nordea på kontonummer 2450-0749801344