Fortsæt til indhold

Dit tøj på catwalken?

Hvad gør du med det tøj. du ikke bruger? Nu kan det komme med til et anderledes modeshow hos Køge Kirke og Kirkens Korshær

Arkiv
Arkiv

Kan det lade sig gøre, at lave et flot og klassisk modeshow af tøj, som andre ikke længere kan bruge? Det vil Køge Kirke og Kirkens Korshær i Køge gerne finde ud af.
Derfor efterlyser begge parter godt og festligt tøj til børn, unge og voksne i god stand. Ud fra det tøj, der indsamles laves et modeshow med catwalk langs kirken lørdag 8. oktober kl. 11.30 og 13.30. Det sker i forbindelse med kirkens kulturdage, der i år har temaet ”Spis, del og elsk”.
”Vi vil gerne øge bevidstheden hos især de yngre til at tænke over, hvad de smider væk – det du ikke kan bruge mere, kan måske komme andre til gode,” fortæller Bente Enert fra menighedsrådet i kirken og Signe Asbirk, der er præst samme sted.
”Vi kunne godt tænke os, at lave et lidt anderledes og engagerende modeshow og se, om det kan lade sig gøre at lave et flot modeshow ud fra det tøj, som andre ikke længere vil går med – og give tøjet en form for nyt liv”.
Kirkens Korshær har brug for at få doneret godt tøj, som de kan sælge i deres butikker, og når man donerer, hjælper man faktisk hele to gange. Tøj i god stand, der afleveres til Kirkens Korshær bliver solgt til symbolske beløb i butikkerne og giver de mennesker, der ikke har det store økonomiske råderum mulighed for at købe gode varer til en god pris – og de penge, der tjenes ved at sælge varerne videre går til Kirkens Korshærs arbejde med at drive herberger og forsorgshjem i flere byer rundt i landet, hvor de hjælper socialt udsatte.
Modeshowet bliver også lidt anderledes, da tøjet vises på catwalken af lokale ansigter, der dog bliver professionelt trænet i at gå på catwalken. Det er den lokale model Lisa Grøndahl, der vandt ”modeljagt” i Køge – og herefter fik en kontrakt med Unique Models med mange efterfølgende spændende oplevelser på catwalken og foran kameraet, der vil træne modellerne. Modellerne på catwalken er også lokale fra blandt andet kirkens kor og modige konfirmander.
”Skulle der være nogen, der kunne have lyst til at prøve at gå som model, så hører vi også gerne fra dem” siger Bente Enert.
”Vi ønsker at sætte fokus på at tøj ikke skal smides ud, og har du forsøgt at sælge det først uden held – så kan der stadig være nogen, der kan få glæde af det – det vigtigste er blot at tøjet er i pæn stand og rent inden den afleveres til Kirkens Korshær,” fortæller Lis Bolt fra Kirkens Korshær.
Tøj kan afleveres i kirken - der er åbent hver dag klokken 12-16 undtagen lørdag.mart