Anni Laursen bliver skoleleder på Vemmedrupskolen
Souschefen på Søndre Skole bliver den ny leder på Vemmedrupskolen
Vemmedrupskolen får en særdeles veluddannet og erfaren leder fra 1. november. Et enigt indstillingsudvalg har peget på Anni Laursen, der i dag er souschef på Søndre Skole.
Anni Laursen tog i 1979 lærereksamen ved Haslev Seminarium. Hun startede sin lærergerning med tre år på Grønland, og var efterfølgende lærer på Falster i 15 år. Efter at have afsluttet sin exam.pæd. uddannelse i 1995 begyndte hun at undervise på læreruddannelsen Vordingborg Seminarium og på lærernes efteruddannelse Danmarks Lærerhøjskole. Hun blev i 2004 er cand. pæd. i matematik ved Danmarks Pædagogiske Universitet. Hun var i 3 år konstitueret uddannelseschef for efter- og videreuddannelsen ved CVU Syd. Hun var efterfølgende HR-konsulent i Lolland Kommune.
Siden 2009 har hun være pædagogisk afdelingsleder og souschef ved Søndre Skole i Køge, hvor hun har sat sit præg på skolens drift og pædagogiske udvikling. Hun har haft fokus på sikring af undervisningens kvalitet og elevernes læring gennem et højt fagligt niveau og en vedkommende undervisning til alle elever. Hun har lagt kræfter i teamudviklingssamtaler og teamsamarbejde.
"Med Anni Laursen får Vemmedrupskolen en ambitiøs, målrettet og empatisk leder," siger skolechef i Køge Kommune, Søren Thorborg.
"Hun har en høj grad af entusiasme, optimisme og humor, og hun har haft stor indflydelse på en god faglig og pædagogisk udvikling på Søndre Skole. Hendes store faglige ballast og ledererfaring fra læreruddannelse og folkeskolen er også et stort aktiv," lyder vurderingen.
Anni Laursen tiltræder 1. november.mart