SønderjyskE smed stor føring mod BSV
SønderjyskE spillede godt 50 minutter mod BSV, men de 10 dårlige minutter blev dyre
SønderjyskE var lørdag eftermiddag tæt på en sensationel sejr mod BSV, men en dårlig start på anden halvleg blev dyr for de lyseblå.
Hjemmeholdet kom flot fra start og spillede sæsonens bedste håndbold både offensivt og defensivt. Simon Kristiansen fik et fint comeback efter en hjernerystelse, og Mattias Thynell spillede sin måske bedste kamp hidtil for SønderjyskE.
SønderjyskE var bedst i det meste af første halvleg og trak for alvor fra kort før pausen til halvlegsresultat 17-13.
Men selvom SønderjyskE nåede en 5-målsføring efter pausen, var det gæsterne, der kom bedst ud til anden halvleg. SønderjyskE-defensiven virkede rystet, og i den anden ende af banen blev der budt på dårlige afslutninger og fejlaflevering.
Der kom BSV ikke bare i front, men fik en solid føring på fire mål.
SønderjyskE fik kæmpet sig tilbage i kampen, men det endte med nederlag til hjemmeholdet på 26-28.
Skuffet træner og målmand
"Vi er selvfølgeligt skuffet over, at vi ikke fik point i dag," siger SønderjyskE-træner Morten Henriksen til Lokalavisen og fortsætter:
"Vi spiller lige op med BSV i en tæt kamp, men i starten af 2. halvleg brænder vi for mange chancer og falder i niveau defensivt."
Han mener, at holdet efter pausen manglede den aggressivitet, som gav pote i 1. halvleg.
Til gengæld kan han glæde sig over, at SønderjyskE som nævnt spillede årets måske bedste kamp efter en optakt præget af mange skader.
"Hvis vi kan formå at tage de gode ting med videre, så er vi nået langt," siger Morten Henriksen.
Ny mand blev kampens spiller
Lokalavisen havde som noget nyt til kampen, givet publikum mulighed for at bestemme kampens spiller via en sms-afstemning.
Og publikums valg faldt på SønderjyskE's nye målmand Thorsten Fries, der også leverede sin hidtil bedste kamp for holdet.
"Jeg er også selv glad for min indsats i dag. Jeg har følt mig lidt presset i mine første kampe for SønderjyskE, og så begynder man jo at tvivle lidt. Derfor var det dejligt at spille en god kampen. Det giver mig rigtig meget mentalt," fortæller Thorsten Fries.
Glæden over egen indsats blev naturligvis overskygget af nederlaget:
"Vi gør mange ting godt i dag, men vi er der bare ikke fra starten af anden halvleg. Der er for mange rum i vores forsvar, som BSV udnytter, hvor vi fik lukket helt af før pausen. Vi kæmper os tilbage, men BSV er for godt et hold til at man kan falde ud i 10 minutter."s