Fortsæt til indhold

Støtte til aktivitetsleder i AktivVirken

Annabella Al-Nafousi skal fungere som formandens højre hånd og give inspiration til nye tiltag og aktiviteter i AktivVirken

Arkiv
Arkiv

I takt med at AktivVirken er vokset i medlemstal – nu 99 betalende medlemmer – er opgaverne vokset i en grad, der har fået AktivVirken til at søge om en pulje, som tildeles frivilligt socialt arbejde som bidrager med en særlig social indsats i samfundet. Det har været væsentligt i tilkendelsen af støtte, at AktivVirken er kendt for at favne alle slags mennesker med tid i dagtimerne, uanset hvor den enkelte befinder sig i livet.
I sidste uge afholdt bestyrelsen ansættelsessamtale med Annabella Al-Nafousi, som blev ansat på stedet. Hendes engagement og virke er kendt af AktivVirken, da hun har været med fra starten og frivilligt har hjulpet med ad hoc opgaver igennem årene.
Annabella Al-Nafousi er af nogle velkendt i Køge som byrådsmedlem for SF i Køge Byråd og for sit lokale kvindefællesskab, ”Salon Madame Bella”, som er et åbent tilbud med inspirerende foredrag, workshops og læseklub, som medlemmerne gratis bidrager med eller nyder godt af.
”AktivVirken har haft en konstant tilgang siden opstarten for 3 år siden. Tilgangens styrke, både i aktiviteter og medlemmer, har jo også den bagside, at der er flere og flere opgaver der skal løses. Og selv om vi har tilsvarende tilstrømning af frivillige hænder, er der nogle administrative opgaver der trækker tænder ud, stifter og formand for AktivVirken, Nina Frahm, om baggrunden for ansættelsen.
"På vor hjemmeside har vi netop for at tiltrække kvalificerede frivillige indsat en oversigt over opgaverne, som vi kalder 'de usynlige opgaver', dem man ikke lige ser i dagligdagen, men som skal gøres for at AktivVirken kan eksistere. Vi glæder os rigtig meget til samarbejdet med Annabella Al-Nafousi og med de nye kræfter, der nu skal være med til at styrke AktivVirken fremover," siger hun.