Vennekredsen er i jule-stemning og gavehumør
Vennekredsen var atter i julegavehumør. Og i dag jules der på Loppegården
Hvis der er nogen som kan fremvise god gammeldaws julestemning, så er det Vennekredsen i Vojens. Traditionen tro udmøntede det sig forleden i julegaver til de ældre på byens plejehjem og i de de beskyttede boliger.
Denne gang var det en dejlig lille kurv med chokolade, brunkager, figner, portvin samt en juledekoration med led-lys og en julestjerne, som udgjorde gaven.
Klar til juleloppemarked
Julen kommer også til at sætte sit meget tydelige præg på lørdagens loppemarked på Loppegården i Vojens:
“Ud over at vi har en hulens masse herlige julesager, og såmænd også en masse ting som kunne bruges som gaver, så hygger vi hele dagen. Der er gløgg og æbleskiver til alle, og så er der levende musik fra scenen,” fortæller formand Jens Peter Rasmussen.
Loppemarkedet på Loppegården løber traditionen tro fra klokken 9.00 til 15.00. Det er samtidig årets sidste loppemarked.