Fortsæt til indhold

Charterselskab vil have fat i vejlensere

Nordjyske SunCharter er rykket ind i Billund Lufthavn

Arkiv
Af Jacob Hove

Det nordjyske charterselskab SunCharter har indgået en aftale med Billund Lufthavn og vil fra foråret 2017 flyve både fra Aalborg og fra Danmarks andenstørste lufthavn, Billund Lufthavn.
Målet er at blive hele Jylland og Fyns foretrukne charterselskab, siger direktør Søren Kjellerup.
“Vi har fra start været Nordjyllands foretrukne charterselskab, men vi er nået et mætningspunkt på rejsende ud af Aalborg.”
SunCharter fortsætter med at flyve fra Aalborg, men vil fra foråret 2017 også flyve til fem destinationer fra Billund: Kreta, Alanya, Golden Sands i Bulgarien, Korfu og Rhodos.
“Vi har allerede mange gæster, som bor syd for Aarhus, og vi regner med at kunne sende 20.000 rejsende fra Billund i sommeren 2017,” siger produktchef Ole Kragelund om sine forventninger til indrykket i Billund.
Ifølge SunCharter er selskabet blevet en succes ved at tilbyde lidt ekstra til kunderne.
Der flyves med SAS-fly, så der er lidt ekstra benplads, der tilbydes mad om bord, der bruges kun danske guider, og så er der gratis parkering.

Service

“Der er også gratis parkering, selvom du har bestilt din ferie få timer før afrejse,” siger direktør Søren Kjellerup, der blandt andet gerne vil have fat i rejsende fra Vejle.
“Vi vil sørge for at blive en del af lokalsamfundet og være til stede der, hvor det sker.”
Ifølge SunCharters vicedirektør, Carsten Terp Hansen, er flere og flere charterturister klar til at betale lidt ekstra for at få en bedre service.
“Ferie er blevet så vigtigt for os, at vi gerne betaler lidt ekstra.”
I Billund Lufthavn glæder man sig over SunCharters ankomst
“Vi er glade for at kunne tilbyde vores besøgende en endnu bredere palette af rejsemuligheder,” siger direktør Kjeld Zacho Jørgensen.