Er Danmarks dyrehelt fra Sønderborg?
Flere lokale dyr med i landsdækkende dyrekonkurrence
Jyske hunde, katte, kaniner og alle andre kæledyr dyster i disse uger om at blive kåret som landsdelens dyrehelt.
En dyrehelt er et kæledyr, der har gjort noget godt for sin ejer - det kan være en fantastisk fortælling om hunden, der kan snuse sig til cancer, men det kan også være den lille kanin, der bare er en god ven og hjælper sin ejer med at få humøret op.
Der er flere lokale deltagere, blandt andet hundene Abbey og Malthe.
Abbeys ejer skriver: "Jeg lider af kronisk PTSD, svær kronisk generaliseret angst, depression og anoreksi. Abbey fungerer som min servicehund. Hun ved, før jeg selv, hvornår jeg får et angstanfald, så ligger hun sig helt tæt op af mig- hvis vi er ude at gå, holder hun sig helt tæt på mit ben. Når vi går tur, kommer hun med korte mellemrum og snuser til mig, jeg tænker, hun kan lugte, hvordan jeg har det. Jeg har så sent som igår fået at vide, at efter jeg fik Abbey, er jeg blevet meget gladere- og det er ikke forkert."
Malthes ejer skriver: "Min hund på 9 år er en helt, fordi han uden problemer har taget imod 18 gadehunde fra Grækenland, som jeg har haft i pleje i løbet af de seneste 2 år. Han har uden problemer ladet dem flytte ind i sit hus, spise af sin madskål og stjæle hans hundekurv. Han har med sit gode og rolige sind givet dem tryghed og selvtillid til at blive adoptionsklare."
Man kan stemme på agria-dyrehelt.pgtb.me/nRrlkl, og der bliver kåret en jysk dyrehelt i denne uge. Senere bliver Danmarks Dyrehelt 2016.
Konkurrencen arrangeres af Agria Dyreforsikring. Dommerpanelet består herudover af repræsentanter fra Dyrenes beskyttelse, Dansk Kennel Klub, Jydsk Racekatte Klub, Gråsten Dyrehospital og Agria Dyreforsikring.