Fortsæt til indhold

Kolding Kommune med i ny fart-kampagne

Antallet af dræbte i trafikken skal sænkes

Arkiv
Arkiv

trafik På fem år har 49 mennesker mistet livet på grund af for høj fart alene Sydøstjyllands Politikreds. Derfor vil Kolding Kommune sammen med Rådet for Sikker Trafik nu have flere til at lette foden fra speederen. Det sker med en ny kampagne, der både kan ses i tv og langs vejene. Politiet bakker op med kontrol.
“Hvert år er for høj fart på vejene skyld i farlige situationer og ulykker. Når man kører for stærkt, udsætter man både sig selv og andre for øget risiko for personskade eller dødsfald, hvis der sker noget uforudset. Hvis flere overholder fartgrænserne og kører efter forholdene, vil det betyde færre skader og trafikdræbte. Derfor er vi med i den nye kampagne, siger formand for Teknikudvalget i Kolding Kommune, Knud Erik Langhoff.

</I>fart skaber utryghed

I forbindelse med kampagnen har Rådet for Sikker Trafik spurgt 2.046 personer i hele landet, om de synes, at der køres for stærkt i det område, hvor de bor. Hele 67 % af de adspurgte svarer ja. Selv lidt for høj fart skaber både farlige situationer, og kan også give stor utryghed og bekymring hos de tusinder, der bor ud til en vej. Det kan også medføre, at mange ikke tør lade deres børn cykle eller gå alene til skole, venner eller fritidsaktiviteter, når bilerne kører for stærkt.
“Der er mange gode grunde at vise mere hensyn og sænke farten. Det kan skabe mere tryghed og vigtigst af alt sikre, at færre kommer til skade eller mister livet i trafikulykker. Der er for høj fart involveret i omkring halvdelen af dødsulykkerne, så vi skal have flere til at overholde fartgrænserne, siger Liv Knoblauch Kofoed-Jensen,” seniorprojektleder i Rådet for Sikker Trafik i en pressemeddelelse.