Fortsæt til indhold

Ekspert i branding gav Køge-elever inspiration

Gav både historisk gennemgang og fortalte om, hvordan Donald Trump kan gøre Tic Tac utrygge

Arkiv
Arkiv

Som led i undervisningen i afsætning fik 3a, 3d og 3l på Køge Handelsgymnasium lejlighed til at møde lektor Heidi Hansen fra Syddansk Universitet. Hun er ekspert på branding og gav både en historisk gennemgang af temaet og dugfriske eksempler.
I oplægget på Køge Handelsgymnasium kom hun bredt ind på brandingens verden, og hun stillede skarpt på en række værktøjer og modeller, så eleverne fik en teoretisk forståelse indsat i en historisk kontekst.
Branding-oplægget gav særligt give stof til eftertanke for de elever, der i SRP – den store skriftlige opgave på 3. år – har valgt at arbejde med et emne i krydsfeltet dansk og afsætning.
Udviklingen omkring brands og branding er lige så meget under udvikling som alt andet, hvor de sociale medier har ændret på vilkårene for virksomheder og mediers måder at arbejde på.

Ude af firmaets kontrol

Før kunne man bedre kontrollere, hvad der udgik fra en virksomhed og hvad, der skulle fortælles om produktet, fortalte Heidi Hansen.
I dag er brugerne med til at påvirke og forme brandet, der desuden kan komme under pres fra uventet kant: At en præsidentkandidat som Trump gør virksomheden bag Tic Tac utrygge og sætter dem i gang med krisekommunikation er et vilkår nu.
Heidi Hansen kunne også fortælle eleverne, at de ændrede mekanikker har vendt Maslows behovspyramide på hovedet – afløst af et roterende behovshjul. Og i dag vælger man ikke g det bedste produkt til prisen. Der betales gerne ekstra for at være bundet op med en særlig kultur – som f.eks. Apple er et godt eksempel på. jesl