Læge åbner persisk restaurant i gågaden
Prana er netop åbnet i Kongensgade 126. Her serveres mad fra hele verden
Gågaden i Esbjerg har fået en ny restaurant. I forrige uge åbnede Prana nemlig sine døre for første gang til en verden af forskellige retter på menukortet.
Hovedvægten ligger på persisk mad med retter fra Iran, men der vil også blive lavet en masse forskellige internationale retter fra andre landes køkkener. Det fortæller Arash Bagheri, der står bag det nye spisested i gågaden.
“Vi vil lave fra mange forskellige lande. Vi har forskellige fastfood-retter som for eksempel specielle amerikanske brugere og en speciel pizza,” fortæller han.
Læge med passion for mad
Til dagligt har Arash Bagheri et noget andet slags erhverv.
“Jeg arbejder som læge i psykiatrien her i Esbjerg,” fortæller han. Det har han efterhånden gjort i mange år, siden han kom til Esbjerg fra Iran. Men restaurant-livet er ikke helt nyt. I Irans hovedstad Tehran havde han nemlig også en restaurant, da han boede dér.
“Det er en hobby for mig, og jeg har længe haft lyst til at åbne en restaurant her i byen,” lyder det med et stort smil fra den nye restaurantejer.
Prana i Kongensgade har åbent alle ugens dage og vil løbende holde forskellige festlige arrangementer som for eksempel halloween-fest.