Fortsæt til indhold

Lær knippelgod teknik på museet

Design- og håndværksdag torsdag 3. november på Køge Museum

Arkiv
Arkiv

Igen i år er Køge Museum med i den landsdækkende design- og håndværksdag 3. november, hvor der er mulighed for at lære den gamle teknik kniplingsstrik. Efter et indledende foredrag undervises der i nogle af de mønstre, der indgår i kniplingsstrik.
I begyndelsen af 1800-tallet blev det moderne for kvinderne at iklæde sig lange hvide fingerhandsker strikket i hulmønstre, der også blev kaldt kniplingsstrik. Handskerne passede godt til tidens mode, hvor kjolerne havde korte pufærmer.

Fra bomuld til uld

Køge Museum har en stor samling af mønsterstrikkede handsker. Med udgangspunkt i den kan man torsdag 3. november kl. 17.30–21.30 på Køge Museum høre et lille foredrag, hvorefter man selv prøver at strikke nogle af de gamle mønstre. Foredragsholder er Inge Christiansen og underviser Lone Nielsen.
De ældste handsker fra empiretiden kunne være strikket af bomuldsgarn så tyndt som broderegarn. Siden hen begyndte især bønderne også at strikke de lange hvide mønsterstrikkede fingerhandsker i uld, der varmede noget mere end bomuld.

Et væld af mønstre

Handskerne har et væld af fine og komplicerede mønstre. Mønstrene ligger som bånd op ad armen, mens mønstrene på håndflade og håndryg gerne er forskellige. I håndfladen kan der være istrikket initialer og årstal eller en fin vase med blomster.
Det blev strikket i én farve, gerne hvidt bomuldsgarn. Fladen bestod af glatstrikning, og den blev brudt af huller, der gav mønstret. Hullerne opstod ved at lave en udtagning og derefter en indtagning, der lukkede hullet. På den måde blev masketallet konstant.
Pris: 75 kr. inklusiv materialer samt kaffe og kage. Deltagere skal selv medbringe strikkepinde nr. 2-2,5.
Tilmelding nødvendig til ln@museerne.dk. Der er begrænset deltagerantal. jesl