Plant et træ i Fredericia
Kirker og kommune vil i fællesskab fejre reformationen og plante træer
Det handler om se fremad, når Fredericia Provsti og Fredericia Kommune sammen med mange af landets kirker planter træer i anledningen af 500 års jubilæet for reformationen næste år.
En anekdote fortæller, at Luther engang blev spurgt, hvad han ville gøre, hvis han fik at vide, at verden ville gå under i morgen? Han svarede: ”Så ville jeg plante et æbletræ i dag”.
Træerne skal så at sige stå som synlige symboler på håb i en verden med kæmpestore udfordringer.
Borgmester Jacob Bjerregaard (S) skød træstafetten i gang mandag, hvor han plantede et æbletræ på Pinnebergs Bastion ved Sdr. Voldgade nr. 12-16.
Søndag den 6. november på Alle Helgens Dag vil alle kirker plante et træ omkring kirken.
”Vi håber, at alle sogne i kommunen vil købe endnu et træ, som kommer til at indgå i projekt 'månedens træ'. Dette træ skal alle sogne i løbet af det næste år forære til en institution, forening eller lignende i lokalområdet,” siger sognepræst ved Hannerup Kirke, Kirsten Nielsen, som sidder med i arbejdsgruppen, der består af præster fra folkekirken og den reformerte kirke.
På selve reformationsdagen, den 31. oktober 2017, vil borgmesteren plante et sidste træ. Stedet er endnu ikke fastlagt, men det vil blive meldt ud næste år.
pau