Mød sangskriveren Nicolai Nørlund i Kolding
Kolding Bibliotek inviterer til møde med tidens mest relevante musikere
Tidens tekster bliver skrevet lige nu og her. De har en relevans for os alle og beskriver de problemer, følelser, dilemmaer, tanker og bevægelser, vi foretog os i går og planlægger at gøre i morgen. Nu kan man komme med på en rejse i sangskrivernes univers med musiker og producer Nicolai Nørlund på Kolding Bibliotek onsdag 2. november kl. 19-ca.21.
Nikolaj Nørlund har været fast navn på den danske musikscene siden 1996, hvor han med pladen 'Navnløs' fortolkede Michael Strunges digte med musik. Siden har han udgivet 10 soloalbums, hvor det seneste er 'ViLLA'. Udover at være sangskriver og musiker er Nørlund en anerkendt producer. Han er mest kendt som manden bag Uliges Numres debutalbum.
'Tidens Tekster' er et koncept på Kolding Bibliotek, hvor borgerne inviteres ind til en aften med en eller flere af tidens mest relevante musikere. De fortæller om deres historie, og hvordan de begyndte at skrive musik. Hvad var deres inspiration, og hvad handler deres sange egentlig om? Gæsterne sætter dagsordenen i form af spørgsmål til kunstneren, og kan få svar på det de brænder inde med.
Pris: 75 kr. Billetter kan bestilles på www.koldingbib.dk under det enkelte arrangement eller på biblioteket. gish